Radków – miejsce na wycieczki w Góry Stołowe

Radków jest małym miastem, położonym na terenie województwa dolnośląskiego, tuż przy granicy z Republiką Czeską. Głównym czynnikiem, który w te strony przyciąga turystów są atrakcje Gór Stołowych, leżących tuż obok Radkowa. Powstał tu także Park Narodowy Gór Stołowych, który chroni te nietypowe formację skalną. Zimą na terenie parku funkcjonują także trasy biegowe dla narciarzy.

Błędne Skały to jedno z bardziej znanych miejsc na terenie Gór Stołowych. Powstał tutaj w 1957 roku rezerwat przyrody, który dodatkowo chroni tę formację skalną. Jest to ciekawy fragment grzbietu Skalniaka, gdzie woda oraz wiatr wyrzeźbiły nietypową formę, przypominającą labirynt. Wysokość tych korytarzy sięga nawet 8 metrów, a ich szerokość w niektórych miejscach to tylko kilkadziesiąt centymetrów. Przejście całej trasy trwa około 30 minut. Drugim często odwiedzanym punktem w Górach Stołowych jest Szczeliniec Wielki. Jest to najwyższe wzniesienie całego pasma, którego wysokość wynosi 919 m n. p.m. Na szczyt dostać się można po stromej ścieżce, zbudowanej z prawie 700 kamiennych stopni. Ze szczytu Szczelińca można podziwiać panoramę całej okolicy. Działa tu także schronisko, gdzie można się zatrzymać i odpocząć. Na wierzchołku znajduje się labirynt skalny, na którego teren wstęp jest płatny. Opłatę uiszcza się obok schroniska. Warto jednak wydać te kilka złotych, bo z płatnej części szczytu można podziwiać najlepsze widoki.

Ciekawostką turystyczną na terenie Gór Stołowych jest także Droga Stu Zakrętów. Jest to wąska i stroma droga, będąca jednak fragmentem zwykłej drogi wojewódzkiej. Musimy się nią wybrać, jeśli chcemy dotrzeć do niektórych z tutejszych atrakcji. Zimą droga bywa czasem nieprzejezdna, ale i latem niektórym kierowcom sprawia ona kłopot. Jednak bez wątpienia dostarcza dużo wrażeń oraz pozwala zobaczyć wiele ciekawych formacji skalnych, które mija się po drodze.

Te wszystkie atrakcje które oferują nam Góry Stołowe są warte zobaczenia o każdej porze roku. Na szczęście, lokalna baza noclegowa spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających turystów. Radków oferuje noclegi m. in. w prywatnych kwaterach i ośrodkach wczasowych, gdzie wynająć można pokoje albo całe domki. Część z tych ośrodków położona jest nad niewielkim, malowniczym zalewem. Nic więc dziwnego, że turyści chętnie spędzają tu swój wolny czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>